Kiedy przysługuje refundacja z NFZ na sprzęt rehabilitacyjny?
Życie pisze różne scenariusze. Niestety, często zdarza się, że wszystko zmienia się pod wpływem choroby, która ogranicza mobilność lub wręcz przykuwa nas do łóżka. W takiej sytuacji domowy budżet musi znieść nie tylko standardowe wydatki, ale również dodatkowe koszty związane z lekami i sprzętem rehabilitacyjnym. Na szczęście istnieje pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak uzyskać takie wsparcie? I jakie przybory podlegają refundacji? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Refundacja z NFZ – co obejmuje?
Narodowy Fundusz Zdrowia pomaga osobom, które stoją przed koniecznością zakupu niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego. Jednym z najważniejszych produktów są wózki inwalidzkie. W ich przypadku limit dofinansowania mieści się w przedziale od 600 do 3000 złotych, w zależności od modelu.
Jednak wózek to nie wszystko. Refundacja jest udzielana także na inny sprzęt rehabilitacyjny, taki jak gorsety (odciążająco-stabilizujące, korekcyjne lędźwiowo-krzyżowe, kołnierze), poduszki i materace przeciwodleżynowe, chodziki rehabilitacyjne. Na liście znajdziemy także pionizatory, różnego rodzaju protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, soczewki okularowe, obuwie ortopedyczne, laski i kule, a także pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny.
Co warto wiedzieć o refundacji z NFZ?
Wspomniana wyżej refundacja przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i posiadają zlecenie wystawione przez lekarza lub inną osobą do tego uprawnioną. Wszelkie szczegóły dotyczące możliwej refundacji i sposobu jej uzyskania są zamieszczone w rozporządzeniu. Można je poznać także bezpośrednio w sklepie medycznym w Łodzi.